Şeker Diyetimde 6 Ay – Ne Yedim, Ne Yemedim

Ocak ayında kafayı sağlıklı yaşama takmış olmam sonucunda fast food sayılabilecek ve işlenmiş şeker içeren hiçbir şey yememeye başladım. 6 ay sonunda amacım kilo vermek olmasa da sağlıklı bir şekilde 9 kilo verdim (54-45) ve toplamda 55 cm inceldim. Kışın giydiğim pantolon ile farkı burada görebilirsiniz. Şimdi bu farkı yapan ne oldu, onu anlatacağım.

Beslenme değişiklikleri ve şeker

-İçinde un bulunan hiçbir şey yemedim. Tam bir makarna canavarıyken
(insanlar artık içimde “makarna ağacı” çıkacağını söylüyorlardı) ağzıma aylarca makarna sürmedim. Zaten normal öğünlerimde ekmek yemiyordum, kahvaltıda da yememeye başladım. Tostu, pizzayı, hamburgeri ve pankeki bıraktım. Kahvaltılarda domates, peynir ve salatalık yemeye başladım.

Şeker tüketmeyi ciddi anlamda bıraktım. Kahvede şekeri 12. sınıfta bırakmıştım, şimdi de herhangi bir tatlı yemekten vazgeçtim. Reçel, kurabiye, çikolata, bisküvi, meyve suları, asitli içecekler; aklınıza gelebilecek ne varsa hayatımdan çıkardım. En hafif sütlü tatlıları bile yemedim. Zaten bir iki hafta sonra canınız çekmemeye başlıyor.

Pilav yerine bulgur pilavı yedim, hem doyurucu oldu hem de vücuduma lif almış oldum. Ben fazla yememeye dikkat ettim ama aslında yemenizde hiçbir sakınca yok. Oda arkadaşlarım yanımda defalarca löp löp sarma yediler de boynum bükük onları izledim.

-Genelde yediğim hiçbir öğünde doymadım, açık açık söylüyorum. Çorbayı unlu diye içemiyorsunuz, makarna/pilav zaten yok, et ya da sebze yiyebilirsiniz, tatlı da yok. Bir tabakla da doğal olarak doyulmuyor. Geceleri deli gibi acıktığım zamanlar oldu ve bu zamanları ya yoğurt yiyerek geçiştirdim ya da hiçbir şey yemedim.

-Bol bol tavuk yedim ki aslında et yemeyi hiç sevmem. Alışveriş merkezlerinde yiyecek hiçbir şey bulamadım, ya salata barlardan çılgın gibi salata yedim ya da yemedim, yani aç kalıp yurda döndüğüm çok oldu.

Yağlı yiyecekleri azalttım. Kızartmayı istediğim kadar yedim, asıl amacım kilo vermek değil de sağlıklı yaşam olduğundan kötü yağlardan uzak kalmaya çalıştım, tencere yemeklerindeki yağda hiç kısıtlama yapmadım. İçinde krema ve sos bulunan hiçbir kahveyi içmedim.

Bir anda beslenmenizde bu değişiklikleri yaptığınızda hızlı bir şekilde kilo vermeye ve incelmeye başlıyorsunuz, zaten göbek ve beldeki kalınlaşmanın tek sebebi şeker ve unmuş. Bunları almadığınız zaman direk zayıflıyorsunuz. Daha sonra vücudunuz bu düzene alıştığında zayıflama hızı azalıyor ve bir yerden sonra da aynı kiloda sabit kalıyorsunuz.

Spor?

Bu 6 ay boyunca çok istememe rağmen hiç spor yapamadım. Sadece temmuz ayında sıkılaşmak için bu 30 günlük challenge’lar ile squat yaptım. Tüm bu incelmeler sadece yeme düzeni ile oldu, bunun üzerine bir de spor yaparsanız çok daha hızlı sonuç alırsınız.

Ben şimdiki vücudumdan çok memnunum, bunda asıl pay incelmiş olmamda değil de enerjimin artışında. Kendimi hiç yorgun hissetmiyorum, resmen hücrelerim yenilendi. Daha çok hareket etmeye başladım, fast food yedikten sonra oluşan “vücuduma zarar veriyorum” duygusundan kurtuldum. Kendimi çok iyi hissetmeye başladım ve bundan sonra elimden geldiğince bu şekilde yemeye devam edeceğim.