Yurtdışı Stajı Nasıl Bulunur?

Moleküler Biyoloji ve Genetik okurken çok güzel şeyler öğreniyoruz, dönem içlerinde okuldaki lablarda bir şeyler öğrenip stajlar yapıyoruz, sıra mezuniyete geldiğinde sordukları ilk şeylerden biri “yurtdışı tecrüben var mı?” oluyor. Amerika’da, Almanya’da, Hollanda’da çok güzel okullar var, peki bu okullarda nasıl laboratuvar tecrübesi elde edebiliriz?

Daha önceki bir yazımda neden yurtdışı stajı bulamadığımı yazmıştım (buradan okuyabilirsiniz), bu yazımda ise neleri değiştirdiğimi ve böylece Almanya’da yapacağım yaz stajını nasıl bulduğumu anlatacağım.

Dünyanın en güzel CV’si

İlk önce kendime güzel bir CV hazırladım. Şimdi burada güzelden kastım ne? Daha önceden kabul almadığım stajlara yolladığım cv’m 3 sayfa, uzun uzun tablolar içeren, ne okuduğumu, kaçıncı sınıf olduğumu, tecrübelerimi ve bildiğim şeyleri hızlıca göz önüne sermeyen fazlasıyla karışık, detaylu bi cv’ydi. Hatta ilköğretim-lisede oynadığım halk oyunlarını bile içeriyodu. Bunun üzerinde çok fazla oynadım ve okunabilir, bir bakışta önemli şeyleri açıklayan, bir sayfada oluşan bir cv hazırladım kendime.

Daha sonra bir arkadaşımın cv’sini gördüm. Kendisi gerçekten çok fazla tecrübe kazanmış, birsürü bilgisayar programı öğrenmiş, kendisi hakkında birçok bilgi veren bir cv hazıramıştı ama o kadar karışıktı ki bunların hiçbiri dikkat çekmiyordu. CV’sini incelemek için ben kendim neredeyse 10 dakika harcadım. Bizi değerlendirecek insanların bunlara 2-3 dakikadan fazla bakmayacağını düşünürsek, arkadaşımın seçilmesini sağlayacak avantajlar çok karışık ve dağınık yazıldığı için belki de görünmeyecek ve onu seçmeyecekler. Bu yüzden kısa ve sade bir cv önemli.

Maille her şeyi halledebilirsiniz

  Canımın sıkıldığı yaz akşamları aldım bilgisayarı karşıma, “Germany Neuroscience Institute”, “Columbia University Biochemistry Labs” diye aratarak ya da istediğim okulların anasayfalarında “Research” kısmında ilgimi çeken hangi lablar var diye baktım ve beğendiğim labların başındaki hocaya okul mail adresimden (edu uzantılı olan) mail attım. Peki bu maile ne yazdım?   Bunun için “Summer Internship 2018” başlıklı bir mail taslağı hazırladım. Maile de şunu yazdım:  

Dear XX,

I am a junior Molecular Biology and Genetics student from Bogazici University, Turkey.

My main research interest is neuroscience, specificly synapse formation and synapse working  principles. This is why I would like to spend my summer in your lab making practice on this area, if you have any empty spaces for me in Summer 2018.

You can find my CV, transcript and personal statement in attachments. Looking forward to hearing from you, best regards.”  

Taslakta XX yerine mail attığım hocanın adını yazdım. Maile ek olarak da transkriptimi, cv’mi ve neden o labda çalışmak istediğimi, neden beni alması gerektiğimi anlatan bir yazı yazıp onu ekledim.   

Bence burada önemli olan 2 nokta, maili okul mailinden atmak ve eklediğimiz belgeleri pdf formatında yollamak. Kişisel mail adresinden atılan mailler hem spam klasörüne düşebiliyor hem de güvenlik açısından daha olumsuz. Siz bilmediğiniz bir mail adresinden gelen bir maili mi açmak istersiniz, yoksa bir eğitim kurumundan geldiği belli olan bir maili mi? Ayrıca belgeleri word halinde yollarken maili alan taraf belgeyi indirdiğinde belgenin formatı bozulabiliyor. “Computer Skills” başlığı sizin dosyanızda altındakilerle beraber sayfanın en altında güzelce duruyorken, karşı tarafta altındakilerin yeni sayfaya geçip başlığın önceki sayfada en altta tek başına kalmasını istemezsiniz sanırım.

Bu arada bence maili olabilidiğince erken atmalısınız. Ben Haziran’da staj yapacağım yere Ekim gibi mail atmıştım. Staja gelince öğrendim ki ilk atan kişi benmişim, demek ki başkaları da atmış ama ben kaptığım için onları almamışlar, üzgünüm benle aynı yere mail atan insanlar…

Geri dönüşler nasıl oldu?

  Bu attığım maillerin sonucu ne oldu, kaçı geri döndü? Avrupa’daki küçük şehirlerin üniversitelerine de mail attım, Amerika’da Ivy League okullarına da. O küçük yerlerden dönmeyenler de oldu, ama arkadaşlar ben, gerçekten hayal bile edemeyeceğim, “yok ya burası hayatta mailime dönmez, bırak kabul etmeyi” dediğim yerlerden kabul aldım. (Diplomatik sebeplerden oraları tercih edemedim o ayrı)  

Genel olarak gelen cevaplarda “ne kadar süre kalacağım ve masraflarımı nasıl karşılayacağım” soruluyordu. Ben de “eğer burs programları varsa onlardan faydalanmak istediğimi, yoksa ailemin yardımcı olacağını” söyledim. Bunun sonucunda bazı yerler burs veremeyeceğini söyledi ve çoğu yer iyi bir şey ortaya çıkarmak için 2 ayın üstünde bir süre orada olmanızı istiyor.  

Çok iyi bir okuldan kabul almamı sağlayan bir şey şu oldu: Bizim okuldan, bizim bölümden mezun bir öğrenci mail attığım kişinin labında doktora yapıyormuş ve onun ne kadar başarılı biri olduğunu bildiği için bana da güvenip beni kabul etmiş. Bu yüzden staj yapayı düşündüğünüz labların öğrencilerine bakıp Türk biri var mı diye kontrol ederseniz, eğer varsa, dönüş alma olasılığınız artar diye düşünüyorum.

Labdaki öğrencilere nasıl ulaşacağız, diye bir soru aldım, hemen söylüyorum. Hocanın adını “XX Lab” şeklinde google’larsanız büyük ihtimalle bir internet sitesi vardır. Burada da labdaki öğrencileri tanıtan “people” kısmı olmalı, oradan bakabilirsiniz.

Mini-Mülakat

  Attığım maillerden biri Almanya’da bir enstitüyeydi. Burada çalışan post-doc bana “Bir skype görüşmesi yapalım mı?” diye sordu ama ben nasıl heyecanlandım anlatamam size. Hayatımda ilk defa bir mülakat yapacağım, bu online olacak, bir de İngilizce olacak. O kadar gergindim ki çok basit kelimeleri unuttum, neden staj yapmak istediğimi bile doğru düzgün anlatamadım.   

Görüşmeden sonra ben onlardan geri cevap beklemeye başladım. Bir hafta geçti, geri dönmeyince ben yazdım. “Nasılsın nasıl gidiyor” konuşmalarından dan sonra “matematik sınavım var ona çalışıyorum, bu arada görüşmemiz nasıldı?” dedim ve aldığım cevap “hmm, sanırım sınavdan sonra konuşsak daha iyi olacak” oldu. Zaten sınava gerginim, bir de “kesin olumsuz, moralim bozulmasın diye sonra konuşalım dedileeer” diye moralim bozuldu mu.

Neyse sınavdan çıktım tekrar yazdım, bana dedikleri şey “Bize hemen geri dönmeyince başka bir yer buldun sandık, bence çok iyi bir adaysın umarım hala bizi istiyorsun” oldu <3 <3 Sanırım benim “evet sizi ve araştırmayı sevdim, kesin geliyorum” dememi beklemişler ama yüreğimi ağzıma getirdiler valla.  

Dipnot: Bu labda da bir Türk var ve okulumun ne kadar iyi olduğundan bahsedip o da referans olmuş.  

Talibim çok, nasıl seçim yapsam?

  Ben birkaç farklı ülkeden ve labdan kabul alınca “hangisi seçsem” diye düşünmeye başladım. En son da Almanya’da bir enstitüde karar kaldım. Buna nasıl karar verdim?  

Size para veriyorlar mı? Yurtdışı için tercihen size ödeme yapabilecek bir yere gitmeye çalışın çünkü en az 2 ayınız orada geçecek ve fazlasıyla masrafınız olacak. Eğer hiçbir yer ödeme yapmıyorsa, Erasmus+ hibesi alabileceğiniz bir Avrupa ülkesine gitmeye çalışın. Erasmus+ konusunu farklı bir yazıda anlatacağım.  

Kalacak yer sağlıyorlar mı? Benim gideceğim enstitünün konukevi var ve bana da oradan bir oda ayarladılar. Yurtdışı nda hiç bilmediğim bir şehir ve ülkede konaklamanın hazır olması benim için çok iyi oldu, otel-ev tutmakla uğraşmayacağım böylece.  

Size bireysel görev verecekler mi? Eğer çok büyük bir yere giderseniz sizinle yeterince ilgilenemeyebilirler, zaten herkes kendi derdinde olacak ve belki de sizin gibi çok fazla stajyer olacak, bireysel bir şeyler yapmak yerine izlemekle yetineceksiniz. Benim gideceğim yerde tek stajyer benim, böylece sadece benimle ilgilenecekler ve bana bireysel bir proje yaptıracaklar.    

Son olarak, bu mailleri ne kadar erken atarsanız sizin için o kadar iyi olacaktır, lablar henüz boş olur.  Umarım istediğiniz yerlerden kabul alabilirsiniz!

2 yorum

  1. Merhabalar Cemre sana bir kaç soru sormak istiyorum. Ben Harran üniversitesi Moleküler Biyoloji ve genetik 2.sinifta okuyorum ama bir donemim full kayıp yani kredim yetmediği için birinci sınıf gibiyim. Durumum biraz karışık asıl sorum şu ben İngiltere’de staj yapmak istiyorum en geç ne zaman başvuru yapmalıyım? Ve dönem kaybım olması buna engel olur mu ? Yani not ortalamam 3 ve üstü olması yetmez mi?

    1. Author

      Yaz stajları için şimdiden başvursan çok iyi olur, yaz stajları için genelde kasım gibi mailler atılmaya başlanıyor. Dönem kaybı gibi şeylerle hiç ilgilenmiyorlar, staj için ilk etapta bakılan genelde motivasyon ve not ortalaması oluyor.

Comments are closed.