Yurt Dışında Yüksek Lisans: LMU Münih

“Yurt dışında yüksek lisans/doktora” yazı dizimin üçüncü yazısına hoş geldiniz! Programımızın bu haftaki konuğu Vera Miyase Yılmaz 🙂

Şu an hangi okulda ve bölümde yüksek lisans yapıyorsun? Programının linkini paylaşabilir misin?

LMU Münih Evrim Ekoloji Sistematik programında yüksek lisans yapıyorum. http://www.ees.bio.lmu.de

LMU Münih

Neden yurt dışına gittin? Türkiye’de istediğin konuyu çalışan biri olsaydı kalır mıydın? Bildiğin kadarıyla yurt dışı ve Türkiye’deki yüksek lisans eğitimlerini karşılaştırabilir misin?

Öncelikle araştırma olanakları açısından Almanya Türkiye’den çok daha iyi durumda. Ancak benim yurt dışını seçme sebebim biraz politikti aslında. Türkiye’de evrim çalışmanın kolay olacağını düşünmüyordum.

Yüksek lisans yaptığın okulu neye göre seçtin? Şehir/ülke seçerek mi ilerledin yoksa okulun ünü veya eğitimi iyi olduğu için direk okul mu seçtin?

Eğitim kadrosundan yola çıktım. Almanya aklımın ucundan bile geçmiyordu önceden, İskandinav ülkeleri vardı kafamda. Sonra, burada okumanın bana katacaklarını düşününce burada karar kıldım.

Okulları ve programları bulmak için hangi web sitelerini kullandın?

Okulu kadrodan yola çıkarak bulduğum için Nature ve Science dergilerindeki makalelere baktım ve ilgimi çeken hocanın özgeçmişiyle buldum burayı diyebilirim.

Okula genel bir başvuru yapıp okuldan mı kabul aldın yoksa önce hocayla anlaşıp hoca mı senin okula alınmanı istedi?

Okula başvurdum ama aklımda çalışmak istediğim bir hoca vardı zaten.

Başvurudaki en önemli şey sence ne? Referans mektupları mı, motivasyon mektubu mu, not ortalaması mı, yoksa tecrübe mi?

Benim için motivasyon mektubu önemliydi sanırım. Referans gösterdiğim hocalar kendileriyle iletişime geçilmediğini söyledi. Not ortalamam da 3’ün altındaydı, o yüzden onun da çok önemli olduğunu düşünmüyorum.

Tecrübeye gelirsek, moleküler biyoloji ve genetik mezunu olarak mikroskobik düzeyde tecrübeli olmama rağmen başvurduğum okulun istediği tecrübe bu değildi, aksine daha önce full-organizmayla çalışıp çalışmadığımı sordular.

Sence “iyi” bir CV’de aradıkları şeyler neler? Ders dışı aktiviteler, kulüpler vb ne kadar etkili?

Robot olmamak gerekiyor, sadece derslerle geçen bir hayat robot haline getiriyor insanı. Ne yazık ki bizim ülkemizdeki eğitim sistemi robot yetiştirmekten başka bir işe yaramıyor. Sosyal etkinlikler, kulüpler, ders dışı aktiviteler insan olduğumuzu kanıtlıyor karşımızdakilere. Bu insanlar aynı zamanda iş arkadaşı arıyorlar kendilerine, kimse sohbet edemediği bir robotla çalışmak istemez sanırım.

Bunların dışında tecrübe arıyorlar, ama tecrübe derken ne kadar staj yapmış ya da ne kadar deney yapmış değil, istediğini elde etmek için neler yapmış, kendine neler katmış sorularının cevabını arıyorlar bence. Evrim çalışmak istiyorken ilaç şirketinde staj yapmak çok da mantıklı gelmiyor bana.

Lisans hayatında yaptığın stajlardan bahseder misin? Sana katkısı, etkisi neler oldu? Hem araştırma anlamında hem iş disiplini için neler öğrendin?

Staj diyebileceğim bir tecrübem yok aslında ama son sınıfta aldığım 2 proje dersinin bana kattığı çok şey oldu. Lisans dersleri sırasında bir kez yapıp geçtiğimiz deneylerin sürekli tekrarı ve bunun dışında daha ileri teknikler öğrendim ve şu anda da bunları kullanıyorum. Yüksek lisans programımda bu teknikleri bilen insan sayısı çok düşük olduğu için hocalardan kabul almak çok daha kolay oluyor.

İş disiplini açısından, planlamayı, sorun çözmeyi, inisiyatif almayı öğretti diyebilirim bu proje dersleri. Zaman kontrolünü de unutmamak lazım. Ayrıca başarısız oldukça tekrar denemeyi öğretti.

Sence seni neden kabul ettiler? Tek bir sebep söyleyecek olsan ne derdin?

Ne istediğimi biliyordum ve bunu başarmak için her şeyi yapabilecek durumdaydım.

Başvuru sürecinde ya da lisansta pişman olduğun bir şey var mı, şunu yapsaydım ya da yapmasaydım dediğin?

Aslında yok. Lisans sürecinde vardı pişman olduklarım, not ortalamama biraz daha dikkat etseydim keşke gibi, ama şu an herhangi bir konuda pişman değilim. Not ortalaması o kadar da önemli olmadı benim için.

Eğer girdiysen GRE ve TOEFL hakkında önerin var mı?

Girmedim.

Lisanstaki araştırmalarınla aynı konuda mı yüksek lisans yapıyorsun? Değilse kabul almaktaki motivasyonun neydi, nasıl ikna ettin?

MBG mezunuyum ama evrim üzerine yüksek lisans yapıyorum. Aslında küçüklükten beri evrimsel genetik çalışmak istediğim için MBG okumayı bu yolda bir basamak olarak düşünmüştüm. Evrim Ekoloji Sistematik programında yüksek lisans yapmak da bunun ikinci basamağı. Ne istediğimi iyi açıkladığımı düşünüyorum motivasyon mektubumda.

Mülakatta da bu soru karşıma çıktı hatta, moleküler bir temelim olduğunu, neden evrim çalışmak istediğimi sordular. Hedefe ulaşmak için basamakları teker teker tırmanmak gerekiyor.

Yüksek lisanstan sonra planın ne? İş hayatı mı düşünüyorsun, bulunduğun yerde ne gibi iş imkanları var, yoksa doktoraya mı devam edeceksin?

Doktoraya devam etmek istiyorum. Evrimsel genetik ya da daha da spesifik olmak gerekirse evrimsel genomik üzerine doktora yapmak istiyorum.

Yüksek lisans öğrencisinin hayatı nasıl geçiyor? Çalışma saatleri, koşulları, maddi durumlar nasıl?

Münih’in tek dezavantajı yüksek kiraları. Aylık limitimin yarısından fazlası kiraya gidiyor ama onun dışında yaşamak pahalı değil. Çalışma saatlerini herkes kendisine göre ayarlıyor. Ders programına, sosyal hayatına entegre ediyorsun laboratuvar saatlerini. Geç saatlere kalınca beraber çalıştığın doktora öğrencileri pizza da ısmarlayabiliyor, ya da sinek odasında karanlıkta da çalışmak zorunda kalabiliyorsun ama genel olarak çalışma koşulları çok iyi. Herkes destek olmak için elinden geleni yapıyor.

Burs bulabildin mi? Burssuz yaşanır mı? Okuldan maaş ya da hocandan hibe alıyor musun?

Burs başvurusu yapmadım. Babam destekliyor. Her zaman yanımda olduğunu biliyorum.

Vize sürecin hakkında bilgi verebilir misin? Bazen okulların ve bursların son başvuru tarihleri farklı oluyormuş. Ne kadar süre önce okula ve bursa başvurmalıyız?

Burslar için bir şey söyleyemeyeceğim. Benim başvurduğum sene (2018) okulun başvuru tarihleri ocaktaydı AB vatandaşı olmayan öğrenciler için. Ama her sene değişiyor gibi. Takip etmekte fayda var o yüzden. Ben vize başvurumu çok geç yaptım aslında, gelmeden 3 hafta önce başvurdum, o yüzden sancılı bir dönemdi ama her şey yolunda gitti, vizem zamanında geldi.

Yolunda gitmeyen arkadaşlar da var ama, aynı gün başvurmuş olmamıza rağmen daha geç cevap alanlar gibi. İdeal zamanlama 6 hafta gibi bir süre diyebilirim sanırım. Çünkü daha sonrasında burada oturum izni almak için de zamana ihtiyaç var randevu hemen alınamadığı için. Küçük şehirlerde daha kolay sanırım ama Münih’te randevu için biraz beklemek gerekiyor.

Bunlar dışında eklemek istediğin bir şey var mı?

Yenilikten korkmamak gerekiyor. Buraya ilk geldiğimde bunalıma girmiştim, bilmediğim bir ülkede, tanımadığım insanların arasında, tek başıma… ama insan istediğinde üstesinden gelemeyeceği bir şey yokmuş.


Vera’ya çok teşekkür ediyor, yüksek lisansında başarılar diliyorum <3

Serinin diğer yazıları:

KU Leuven’de Yüksek Lisans
Bonn Üniversitesi’nde Yüksek Lisans
MD Anderson Cancer Center’da Doktora
Rockefeller Üniversitesi’nde Doktora
Tufts Üniversitesi’nde Doktora

Comments are closed.