Yüksek Lisans Hazırlığı 1 – Nereden Başlayacağım?

Moleküler Biyoloji ve Genetik okumaya karar verdiğim ilk zamanlarda “bölümü bitirince ne olacaksın” diyenlere hep “akademisyen olmak istiyorum” derdim. Gerçekten de bu kararımın üzerinden yıllar geçti, okulda 4 yılı bitirdim, ben hala akademisyen olmak istiyorum (İtalya’da garson olmak ya da Karaköy’de kahvaltıcı açmak gibi depresyon zamanı fikirlerimi saymazsak). Bunun için de 3. sınıfta okuduğum şu zamanlar yavaş yavaş “hangi alanda araştırma yapmak istiyorum, yüksek lisans için hangi ülkede olmak istiyorum” diye düşünmeye başladım. (Mayıs 2018)

Lisanstaki son lab dersim

Master başvuruları zorlu ve uzun bir süreç olduğu için de attığım her adımı buradan paylaşmaya karar verdim – hem bana ilerlememi gösteren bir tablo olur hem de daha sonra başvurmak isteyen kişilere faydası olur.

Ne çalışmak istiyorum?

İlk olarak hangi alanda çalışmak istediğimi düşünmeye başladım. Zaten hepimiz sevdiğimiz ya da sevmediğimiz derslerde neye ilgimiz olduğunu görüyoruz, ya da lab derslerindeki deneylerin hangilerinde eğlendiğimizin farkındayız. Mesala ben sinirbilim dersini ya da biyokimya deneylerini seviyorum ama genetiğe karşı hiçbir ilgim yok. Bu yüzden direk genetik çalışan bir labda araştırma yapmak istemem, zaten hoşlanmadığım için başarılı da olamam.

Aslında kromozomdaki genlerin aktif-pasif olmasını ve bu genler sadece aktifken protein sentezlenmesini inceleyen epigenetik çalışabilirdim ya da biyokimyanın obezite kısmını. Çünkü bu konuların ileride çok fazla önemli olacağını ve detsek göreceğini düşünüyorum ama gönül işte, tutturdum bi neuroscience çalışacağım diye, ona göre staj yapıp dersler aldım. Olsun, çocukluk hayalimizdi deyip devam edelim yazıya <3

Nerede çalışmak istiyorum?

İlgilendiğim alanlara karar verdim, daha sonra nerelerde bu araştırmayı yapmak istediğimi düşünüyorum. Örneğin ben anadili İngilizce olan bir yerde yüksek lisans yapmak istiyorum, bu yüzden aklımda olabilecek yerler Amerika, İngiltere ya da Kanada. Avrupa’da başka yerlerde çok çok iyi eğitim veren okullar olabilir ama ben gittiğim yerde rahatça anlaşabilmek istiyorum, hem akademik anlamda hem de günlük yaşamımda. Belki okulda hocalarımla rahatça İngilizce anlaşabilirim ama markete gittiğimde de rahatça alışveriş yapmak istiyorum.

İngiltere çok sevdiğim bir yer değil, Amerika’da da master aşırı pahalı olduğu için elimde kalan ülke Kanada oldu. Ama sadece 1 ülkeye bağlı kalamayacağım için Hollanda, İsveç ve Almanya’yı da düşünüyorum çünkü Hollanda ve İsveç’te İngilizce konuşma oranı çok yüksek. Almanya’ya da yazın gittiğim için ülkedeki bilim anlayışını ve genel hayat işleyişini beğendim, o yüzden listeme 3 yeni ülke daha ekliyorum.

Eylül ayında sırayla listemdeki bütün ülkeleri araştırmaya başladım. Hollanda’da hangi okullarda hangi programlar var diye bakmak için MastersPortal sitesini kullandım, linkini buraya ekliyorum. Soldaki arama kısmından “Natural Sciences” ve sonra “Neuroscience” seçtim, altındaki lokasyon kısmından da “Netherlands” seçtim. Degree kısmından da “M. Sc.” seçtim (master of science) ve en son sağ üstten “lowest tuition fee” diyerek ucuzdan pahalıya Hollanda’da Neuroscience üzerine olan bütün masterları ucuzdan pahalıya listeledim (acı gerçek).

Almanya için DAAD’ın sitesini kullandım. “Information for Foreigners” menüsünden “Study Programs -> International Programs” başlığına tıkladım. International Programs seçili haldeki linki buraya ekliyorum. “Course type-master, course language-english, field of study-mathematics and natural science” seçeneklerini seçtim. Açılan sayfada soldan “subject-biology” dedim ve karşıma birsürü program çıktı. Buradan hangi şehirde hangi yüksek lisans programı olduğunu görünce okulların kendi sitelerine girip program içeriklerine baktım. Hangi dersler var, araştırma imkanları nasıl, burs veriyorlar mı, başvuru koşullarına uyuyor muyum gibi şeyleri öğrendim.

İsveç ve Kanada için belli sitelerden araştırma yapmadım, direk okul bazlı hareket ettim. Aklımda olan iki okul vardı ve “XX University Neuroscience Master” diyerek araştırma yaptım. Ama daha sonra gördüm ki İsveç için University Admissions diye bir site var, linki burada.

Diyelim ki aynı ülkede iki üniversitede iki program beğendiniz ve bunlar iki farklı şehirde. Peki ben büyük bir şehirde, metropolitan hayatının içinde mi yaşamak istiyorum yoksa küçük bir şehirde daha sakin, huzurlu ortamı olan bir yer mi istiyorum buna karar verdim. Eğer İstanbul’da doğup büyüdüyseniz, gideceğiniz küçük bir şehir sizi çok boğabilir.

Bizim okulda doktora yapan bir öğrenci ilk önce Almanya’nın küçük bir şehrindeki iyi bir okula kabul ediliyor ve gidiyor, ama şehrin küçüklüğüne, imkanların kısıtlı olmasına dayanamıyor ve canı sıkıldığı için geri dönüp Boğaziçi’nde doktoraya başlıyor. Ama tam tersi de olabilir, büyük şehirden kaçıp küçük Alman kasabası da isteyebilirsiniz tabi ki, karar sizin. Ben neye karar verdim, denizi olan büyük bir şehirde olmak istiyorum. Deniz olmasa da bir nehir, elbet bir su olsun istiyorum.

Bu yazıda yüksek lisans programları aramaya nasıl, nereden başlayabileceğinizi anlattım. Bir sonraki yazıda masterlara nasıl başvurabileceğinizi ve hangi belgelerin gerektiğini yazacağım. Ciao!

Serinin sonraki yazıları:

Yüksek Lisans Hazırlığı 3 – Statement of Purpose (SOP) Yazımı
Yüksek Lisans Hazırlığı 2 – Nasıl Başvuracağım?

Comments are closed.