Staj Ararken Yapılmayacak 10 Hata

Moleküler Biyoloji ve Genetik okuyan hepimizin hayali üniversitenin ilk yılından itibaren laboratuvarlara gidip bir şeyler öğrenmek, CV’mize yazacak deneyimler kazanmak ve tabi ki referans bulmak. Ben de geçen sene bu zamanlarda 2016 yazı için yurt dışında staj aramaya başlamıştım. Peki ne oldu da 1 tane bile staj bulamadım?

Mini mini 1.sınıf olmak

Ey 1. sınıf arkadaşım, sen neden sadece genel biyoloji-kimya ve 1 tane lab dersi almışken herkesin senin peşinde koşacağını düşünüyorsun? İlk yılımızda öğrendiğimiz tüm bilgiler o kadar genel ki, bunları araştırmada kullanmamızın pek bir imkanı olmuyor. Gerçek bir laboratuvara gidip araştırmaya katılmak için aslında en azından 2. sınıfı okumuş olmamız bekleniyor-muş.

Attığım çoğu maile gelen cevap “Henüz çok genç ve tecrübesizsin” oldu, belki de aynı şartlarla 1 yıl sonra başvuruyor olsaydım kabul alabilirdim. Bölümde biraz daha bir şeyler öğrenip tecrübe kazanmamız gerekiyor. Hiç mi ilk senesinde yurt dışına staja giden arkadaşım yok, var hem de Stanford’a, onun da nasıl yaptığını zaten yazıdan anlayacaksınız.

Başvurduğunuz okullar

  Ben tabi ki her hayalperest öğrenci gibi Rockefeller, IST Austria, Johns Hopkins Medical School, CalTech, EPFL gibi rüyamda göremeyeceğim okullara başvurmuştum 🙂 Neden ilk yurt dışı stajım için böyle bir şey yaptım inanın bilmiyorum. Okul dışında sadece 1 adet lab tecrübem var ve not ortalamam da ortada, sen neden gidip de milletin yırtındığı okullara başvuruyorsun? Biraz daha küçük, kendi çapında takılan ve çok talep görmeyen okulları denerseniz hem rakipleriniz azalır, hem de bir sonuç elde etme olasılığınız artar.

Yolladığınız CV

  Benim maillerime eklediğim cv inanılmaz karışık, 3 sayfalık bir cvydi. O zaman cv nasıl hazırlanır, ne yazılır bilmiyorum. Beni seçmelerini sağlayacak ne varsa yazmıştım – ilkokullarında oynadığım halk oyunlarından bildiğim dillerin konuşma ve yazmadaki ayrı ayrı seviyelerine kadar.

Sonradan deneyimli bir arkadaşım cvmi düzenledi ama artık çok geçti, başvurularda çoktan eski, dağınık cvyi kullanmıştım. Sonradan, çok lab tecrübeniz varsa bile sadece başvurduğunuz labla alakalı olanları yazmalıymışsınız, bunun gibi birsürü şey öğrendim ve cvm şu an sadece yarım sayfa. Ne okuğudum, tecrübelerim sade ve açık bir şekilde yazılı.

Gönderdiğiniz metin

  İstediğiniz labı ve sorumlu kişiyi buldunuz, şimdi sıra geldi kendinizi pazarlamaya. Güzel bir mail yazmalısınız ve o kişi sizi laba kabul etmeli. Uzun uzun, ben şuyum ben buyum diye yazıyorsunuz ama boşuna! Çoğu o metni uzun bulduğu için ilk iki satırdan sonra okumuyor bile.

Bunu nereden anladım, ben metin gövdeme hiçbir ücret istemediğimi yazmama rağmen kaç kişi “ücret veremem” ya da “ücret istiyor musun” dedi de oradan biliyorum. Metniniz cv niz gibi kısa ve öz olmalı, kimsiniz ve ne istiyorsunuz – bu kadar. Emin olun çok daha düzgün ve okunaklı olur.

Maddiyat

  Geri dönüş yapan 4-5 profesör beni kabul etmek istediklerini ama ödeme yapamayacaklarını söylediler. Eğer maaş almak gibi bir beklentiniz yoksa size para vermemek insanların işlerine geleceği için sizi kabul etme olasılıkları artar. Aşağıda verilen cevapları görebilirsiniz. Bir yerden burs bulmayı ya da para biriktirmeyi deneyebilirsiniz.    

Başvuru zamanı

  Ben başvurularımı ocak sonunda transkriptim güncellendiğinde yapmıştım ama o zaman bile çoğu labda yer yoktu. Stanforda giden arkadaşım mail taslağını kasımda hazırladığını söylemişti, başvurularınızı en geç aralıkta yapmanız yer bulmanızı kolaylaştırır.

Başvuru siteleri

Neredeyse her okulun yaz dönemi stajyer başvurusu için kendi siteleri var, buradaki formu doldurup gönderiyorsunuz ve yaklaşık 2 ay içinde size dönüş yapıyorlar. Gelen mailde yazana göre başvuru sayısı yaklaşık 500-600 oluyor ve sizin o kadar başvuru içinden sıyrılıp seçilmeniz neredeyse bir mucize. Bu yüzden tabi ki buralara da başvurun, ama profesörlere özel olarak yazdığınız mailler onların dikkatini çok daha fazla çekecektir.

Hitap şekli

  Mail taslağını hazırlarken kime hitap ettiğiniz çok önemli. Maile “Hello” ya da “Dear Professor” diye başlamanız hem resmi olmaz, hem de bu mailin birçok kişiye yollanmak üzere hazırlandığı çok belli olur. Kişiye özel hitap edip “Dear Professor Brown” diye başlamanız çok daha titiz bir hareket olur ve yaptığınız işe dikkat ettiğinizi gösterir.    

Not ortalaması

Amerikada çok iyi araştırmalar yapan bir profesöre staj için mail atmıştım, cevabında “not ortalaman 3 bile değil, seni neden alayım ki?” demişti (ki ortalamam 2.94 tü). Aslında bölüm derslerimin notları gayet iyidi ama diğer derslerim işi batırıyordu. Not ortalamanızı en azından 3ün üzerine çıkarırsanız sizin iyi bir öğrenci olduğunuzu görürler ve size bir şans verirler.

Staj süresi

  Ben staj yaparken yalnızca 1 aylık staj aramıştım ama birkaç cevap bana sürenin en az 3 ay olması gerektiğini söyledi. Bu sürede ancak labdaki işleyişi öğrenip kendim deney yapacak düzeye geleceğimi belirttiler. Yine aşağıya gelen bir cevabı koyuyorum.  

Eğer siz de gelecekteki mesleğiniz için staj arıyorsanız, bunlara dikkat ettiğiniz sürece istediğiniz stajı bulabileceğinizi düşünüyorum. Umarım herkes istediği yerde olur!

Benim neleri değiştirip, nasıl staj bulduğumu merak ederseniz “Yurtdışı Stajı Nasıl Bulunur?” yazımı okuyabilirsiniz 🙂

Comments are closed.