İstanbul : Manzaralı Fotoğraf Çekilecek 9 Yer

Hepimiz arka planda İstanbulun olduğu mükemmel fotoğraflar istiyoruz ve sosyal medyada herkes artık klasikleşmiş Bebek, Kadıköy sahili veya Galata taraflarında çekilen pozlar paylaşıyor. Ben bu yazıda İstanbul manzaralı fotoğraflar için semt değil de biraz daha spesifik mekanlar anlatmayı tercih ettim. Olağandan sıyrılıp daha dikkat çekici fotoğraflar paylaşmak için işte en güzel manzaraya sahip mekanlar:

Rumeli Hisarı’nın içindeki manzara

1) Doğatepe Parkı

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü en güzel gören parklardan biri Doğatepe Parkı, köprüyü gerçekten çok yakından görüyor. Sarıyer’de Rumelihisarüstü otobüs duraklarının hemen yanında bulunuyor ve Boğaziçi Üniversitesi’ne çok yakın. Buraya ister Beşiktaş, Sarıyer, Şişli’den direk gelen otobüslerle ister metroyla ulaşabilirsiniz. Parkın içinde bulunduğu mahalleden dolayı gündüz gelmekte fayda var.   

2) Sarayburnu

Boğaziçi Köprüsü’nü tamamen gören, Tarihi Yarımada’nın en ucundaki noktada bulunuyor. Gülhane Parkı‘nın içinden geçerek ya da Eminönü sahilinden Sirkeci yönüne doğru yürüyerek ulaşabilirsiniz. Yarımada’nın uzanışı sayesinde Karaköy ile aynı hizada değil, biraz daha denizin içine doğru ve bu kendinizi Üsküdar ile Karaköy arasında sanki denizin içindeymiş gibi hissediyorsunuz. Manzarası gece daha güzel.  

3) Koç Müzesi Bahçesi

Haliç‘teki en güzel manzaralardan birine sahip ve karşı kıyı çok yakın. Günbatımı saatlerinde ışık çok güzel oluyor. Yalnızca manzara değil, müzenin bahçesindeki vapurlar ve iskele ile de güzel kompozisyonlar yaratabilirsiniz. Eminönü’nden vapur ile (Hasköy iskelesi), Taksim’den otobüs ile (Kırmızı Minare durağı) ya da metrobüs ile biraz yürüyerek (Halıcıoğlu) ulaşabilirsiniz. Bence en kolayı vapur ile gelmek. Öğrenci girişi 6 TL.  

4) Aşiyan Müzesi

Bana kalırsa Türkiye’deki en güzel manzaralı müze burası. Tevfik Fikret’in hayattayken yaşadığı ev şimdi müzeye dönüştürülmüş ve inanılmaz bir konumu var. Aşiyan‘da, Boğaz’a neredeyse kuşbakışı bakacak kadar yukarıda. Sol tarafında ise Rumeli Hisarı’nın surları var, bunları da fotoğrafa dahil edebilirsiniz. Rumeli Hisarı sahilinde Aşiyan Mezarlığı’nın yanındaki yokuşu takip ederek (Aşiyan otobüs durağı) ya da Boğaziçi Üniversitesi’nin içindeki kapıdan geçerek müzeye ulaşabilirsiniz.  

5) Otağtepe Parkı

Instagram’da gördüğünüz bütün fotoğraf sanatçılarının en az 1 kez paylaştığı mükemmel mekan fakat ulaşımı biraz sıkıntı. Anadolu Hisarı’ndan Kavacık‘a giden minibüslere binilip biraz yürüdükten sonra varılıyor ama bence kesinlikle ulaşım göze alınıp gidilmesi gereken bir yer. Avrupa Yakası’nın neredeyse tüm sahil şeridini görebileceğiniz, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Avrupa’daki gökdelenlerin tamamını alabileceğiniz bir manzaraya sahip.  

6) Borusan Perili Köşk

Rumeli Hisarı sahili gerçekten de fotoğraf çekmek için bir cennet. Borusan Perili Köşk’teki sergiler ilginizi çekerse, teras katına uğrayıp Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne neredeyse dokunabilirsiniz. Rumelihisarı durağından Perili Köşk’e ulaşabilirsiniz. Sergiler sadece Cumartesi ve Pazar günleri ziyaret edilebiliyor. Öğrenci girişi 5 TL.  

7) Kandilli Parkları

Hangisi olduğu hiç fark etmez, Kandilli‘deki parkların hepsi Boğaz’ı ve köprüleri görüyor ama en güzeli Abdullahağa Caddesi durağındaki park. İki köprüyü de aynı taraftan görüyor, biri diğerinin alt tarafında kalıyor. Gün batımı saatinde köprülerin ışıklandırıldığı alacakaranlıkta ideal. Ulaşım için otobüs durağını ya da Kandilli İskelesi’ni kullanabilirsiniz.  

8) Kuleli Askerli Lisesi Önü

Boğaziçi Köprüsü’nü boydan boya görüyor. En güzel açı liseye gelmeden hemen önceki Kuleli Mahallesi Muhtarlığı’nın olduğu park. Ulaşım için Kuleli Mahallesi Muhtarlığı (Kuleli Mah. Muh.) durağını kullanabilirsiniz.  

9) Rumeli Hisarı’nın İçi

Herkes sahili geziyor da, müzeye giren çok az kişi duydum. Boğaz’a yukarıdan bakan bir yere kurulduğu için köprüyü, denizi ve surları çok rahatlıkla kadaraja sığdırabilirsiniz. 2 yıldır restorasyon olduğu için surların içine girilmiyor ama bahçede surların arasında rahatlıkla gezebilirsiniz. Rumelihisarı otobüs durağından ulaşabilirsiniz. Giriş için köprüye en yakın surun yanında sahilden 5 metre içeride gişe var. Öğrenci giriş 10 TL, müzekart geçiyor.

Bu listede aralarında gittiğimde fotoğraflarını çekemediğim yerler de olduğundan fotoğraflarını ekleyemiyorum.  Tabi bir de bu yerlerin dışında yeni yeni popülerleşen ve herkesin öğrendiği Büyük Valide Han, Üsküdar sahil, Topkapı Sarayı’nın balkonu, Çengelköy çay bahçesi gibi yerler ama zaten herkesin buralarda fotoğrafı var, biraz daha değişik bir şeyler olsun isterseniz yukarıdaki yerlere göz atabilirsiniz.