Erasmus’umu Neden İptal Ettim?

Uğruna not ortalamamı yükselttiğim, istediğim okul olsun diye son saniyede Almanca sınavlarına girdiğim canım el emeğim Köln Üniversitesi’ndeki Erasmus’umu iptal ettim. Ağlaya ağlaya bu kararı vermeme sebep olan 3 Ağustos tarihine, Almanya Başkonsolosluğu’na ve Köln’deki yabancı diller ofisine selamlar yolluyorum.

Uçak biletimi almış, okula gerekli harcı yatırmış hatta bavula havlu, nevresim koymaya başlamıştım. Vize randevusu almak için kabul mektubumun gelmesini bekliyordum. Ve sonra iptal ettim.

Almanca kursu çilesi

  3 Ağustos sabahı, saat 11’de Eylül başından Ekim ortasına kadar olan Almanca kursuna kayıt başlayacaktı ve ben bilgisayar başında az kontenjanlı bu kursa kaydolmak için bekliyordum. Saat 12 oldu hala kayıt başlamadı, benim 1’de konsoloslukta olmam gerekti ve evden çıkmak zorunda kaldım. Evin önünden geçen minibüse binene kadar kayıt başlamış ve ben formu yolladığım anda kayıt doldu dedi- İNANAMIYORUM!

Sen neden kayıt linkini saatinde siteye koymuyorsun? Sizin plansızlığınız yüzünden 5 saniyeyle kursa kaydolamadım ve Ekim ortasına kadar boş kaldım. Bir yandan iyi, gezecek vaktim olur ama uçak biletimi bile bu kursa göre almıştım. Yapacak bir şey yok deyip konsolosluğa gittim.

Gittikten 1 ay sonraya randevu

25 Temmuz’da kabul mektubum geldi ve ben randevu almak için iData’yı aramaya başladım. Yaklaşık 1 hafta boyunca defalarca aradım ve bir kez bile açmadılar. Ben de konsolosluğa mail attım ve 3 Ağustos’ta gelip randevu alabileceğimi söylediler, tatildeyken apar topar İstanbul’a gittim. Konsoloslukta görevli, ne dese beğenirsiniz, uçak biletim 1 Eylül’de olmasına rağmen randevuyu 28 EYLÜL’e verebileceğini söyleyip ismimi aldı ve bir boşluk olursa ararız, dedi.

Sabahtan kursa kaydolamamışım, şimdi de vize alamıyorum. Sinirim nasıl bozulduysa Starbucks’tan frappucinomu (?) alıp İstiklal’de “anneğ napcaam beeeen” diye ağlamaya başladım. Hızımı alamayıp Eminönü’ne kadar yürüdüm, sonra Koreli bi kız gelip beni teselli etti de kendime geldim 😀

Vize merkezinden kovuldum

  Birkaç günü salak gibi geçirip kendime gelince vize merkezine gittim. Danışmadaki adam derdimi anlatmaya çalıştığımda “burası turistler için, sen konsolosluğa gitsene ya” diye çığırınca, zaten sinirliyim, başladım kavga etmeye. En son adamın tükürükleri suratıma yağıyordu. Daha sonra artık yapılacak bir şey kalmadığını görünce acaba iptal edebilir miyim diye okulla görüştüm ve benden kaynaklanan bir sorun olmadığı için iptal edebileceğimi ve seneye tekrar başvurabileceğimi söyledi.

Bağrıma taş bastım, belli olduğunda havaya uçtuğum Erasmus’um için iptal dilekçesi verdim.  Bir şeyi aşırı isteseniz de, ne yaparsanız yapın bazen onun olmamasına engel olamıyorsunuz. Ben vize almak için ve Almanca dersine kaydolabilmek, hatta şu alttaki manzarayı tekrar görebilmek için elimden geleni yaptım ama olmadı. Tabi ki tüm olay burada anlattığım kadar kısa ve kolay olmadı, bu sadece benim kabullenebildiğim özet kısmı.

Lisedeyken gittiğim Köln’deki Noel Marketleri

Daha sonra kalacak yurt çıkmadığını öğrendik, resmen gittiğimde sokakta kalacakmışım. O kadar çok engel çıktı ki, belki de böylesi daha iyidir diye düşünüyorum artık. Okul da hala dilekçemi onaylamadı, bir yandan da ders seçemeyeceğim diye korkuyorum. Umarım okul hızlı hareket eder ve yeni döneme normal bir öğrenci olarak başlayıp tekrar Erasmus tercihi yapabilirim.