Biyolojiye Nasıl Çalışıyorum?

Hepimiz moleküler biyoloji ve genetiğe ilk başladığımızda “4 ortalama yapıcam, hepsi A olur ne var ki, bölüm birinci olacağım” diye geldik (en azından ben öyleydim :D) ama hiiiç de öyle beklediğim gibi olmadı. Ama o kadar debelenmeden sonra bir şekilde notlarımı toplamayı başardım, şimdi daha düzgün çalışıyorum.

Biyoloji okumalı bir ders olduğu için sınavlardan önce okunacak çok fazla sayfa oluyor. Ben 1. ve 2. sınıftayken şöyle düşünüyordum: “Konuları hızlı hızlı okuyarak bir kere üstün körü bitireyim, genel fikrim olsun, sonra molekül isimlerini ve diğer küçük şeyleri ezberlerim“. Böyle olmuyormuş arkadaşlar, böyle insanın konular hakkında genel bir fikri de olamıyormuş. Bu şekilde çalışınca konuların 4-5 kere üzerinden geçiyorsunuz ama tam olarak konuların hepsine dikkatinizi veremiyorsunuz. Her okuyuşta yeni detaylar görüyorsunuz ama bunlar hiçbir zaman tam anlamıyla oturmuyor, birleşmiyor.

Ben sınavdan önceki son tekrarımda kitapta yazan bir yeri hiç fark etmediğimi gördüğümü biliyorum mesala, kaçmış gözümden. Bu şekilde dikkatiniz parçalanıyor ve notlarınızı bütünüyle anlayamıyorsunuz. Ya da çıkardığım özetlerden arkadaşım bana soru sorarken “bu orda yazmıyor” diyorum ama yazmışım mesala, haberim yok, dikkatimi ona vermediğim için kaçmış arada. Ve bu şekilde çalışmak benim en az 5-6 günüme mal olurdu.

Sonradan böyle yapmak yerine konuları dikkatimi toplayarak, cümlelerdeki kelimelere dikkat ede ede, her şeyin altını çizmek yerine tanımlardaki kelimelerin altını çizerek okumaya başladım. Böylece hem tekrar ederken dikkat edeceğim noktalar azaldı (psikolojik olarak rahatlamış oldum), hem de gerçekten 1 kere okuduğumda konuların çoğunu öğrenmiş oldum. Böylece sınavlara çalışma sürem de azalmış oldu, 1 kez normal okuma üzerine son gün 1 tekrar ile halledebilmiş oldum.

Sınav zamanı çok sıkışmamak için sınav haftalarından önce her hafta bir gün oturup o hafta ne işledik bir kere okudum, böylece hem gelecek hafta işlenecek olan konuları daha kolay anlayabildim hem de eğer habersiz quizleriniz falan oluyorsa onlara da hazırlık yapmış olursunuz. Ki bu tekrar benim sadece 1 saatimi alıyordu. Ayrıca sadece derste dinlediğiniz konuya sınavdan önce çalışırken konuyu ilk defa duyup öğrenmeye çalışıyormuşuz gibi oluyor, bu haftalık tekrarın bir artısı da konuların daha tanıdık olması ve daha kolay çalışabilmek.

Bunun dışında eskiden “her detayı öğreneyim, ya bunu sorarsa, her şeyi öğrenmem gerekiyor” diye düşünürdüm ama sınavlarda hiç öyle detay konular çıkmıyor. Mesala 2. sınıftaki Hücre Biyolojisi dersimde ATPase enzimlerini işliyorduk ve P tipi, V tipi, N tipi ve daha hatırlamadığım birsürü çeşit ATPase enziminin hepsinin görevini ezberlemeye çalışıyordum ve OLMADI. Sınavda hiçbirini hatırlayamadım, hepsi birbirine girdi ve en kötüsü hiçbiri çıkmadı, enzimin ne iş yaptığını, çalışma mantığını falan sormuşlardı, üstüne üstlük ben detaylarda çok kaybolduğum için bu genel soruları cevaplandıramamıştım.

Şimdi böyle detaylarda takılmak yerine bir sistem varsa bu sistem nasıl çalışır, eğer moleküller önemliyse o moleküllerin önemi ne bunları öğrenmeye çalışıyorum.

Bir ders için konularınız gerçekten çok fazla ve asla okuyarak yetişmeyecek olabilir, böyle durumlarda ben kitaptaki resimlere çalışıp onları anlamaya çalışıyorum. Zaten resimlerde genelde koca paragrafın özeti oluyor, dakikalarca bir olayı anlamaya çalışacağıma görünce daha kolay anlıyorum.

Eğer görsel hafızanız iyiyse Youtube’dan video izleyerek de çalışmayı deneyebilirsiniz. Ben Armando Hasudungan, CrashCourse, AK Lectures gibi kanalları takip ediyordum. Armando Hasudungan özellikle çizim yaparak, oklar ve renkli kalemler kullanarak ve bütün konuyu birbiriyle bağlayarak anlatıyor.

Armando Hasudungan konularu bu şekilde anlatıyor

Ezberlemeniz gereken pathwayler, sıralamalar mı var, bunları kitaptan baka baka kağıda yazın. Daha sonra başka bir kağıda ilk 2 adımı yazın ve doğru mu diye kontrol edin. Doğruysa sonraki 2 adımı yazın. Bu da doğruysa bu 4 adımı baştan yazın. Bu şekilde adım adım, tek tek yazarak, defalarca baştan yazarak ezberleyebilirsiniz, en azından ben bu şekilde 4-5 seferde ezberleyebiliyorum.

En baştan özetlemem gerekirse,

  • gerçekten dikkatinizi vererek 1 seferde okuyun
  • haftalık tekrar edin
  • detayları değil konsepti öğrenin
  • video izlemeyi deneyin
  • adım adım ezberleyin

Bunları deneyerek biyoloji ile alakalı konuları çok daha kolay öğrenebileceğinize inanıyorum, ben bu şekilde çalışarak ortalamamı 2,2 den 3,2 ye çıkarttım. Umarım işinize yarar <3